0

سرنوشت خودروهای وارداتی در کشورمان کاملا نامعلوم میباشد

دسته بندی ها : اخبار, دنیای خودرو ۱۴ مرداد ۱۳۹۸ mehranartoor10

تنها حدود ۵۰۰۰ دستگاه خودرو از گمرکات کشور ترخیص شد است

آنطور که اخبار خودرو می گوید و به نظر می‌رسد باید سرنوشت خودروهای وارداتی را به‌کلی تامام شده بدانیم. شاید دیگر نباید امیدی به بهبود اوضاع داشته باشیم. طی یک سال کشمکش و جنجال تنها حدود ۵۰۰۰ دستگاه خودرو از گمرکات کشور ترخیص شد. بعد از آن همه دستورالعمل، بخشنامه و مصوبه هنوز هم تکلیف بیش از ۸۰۰۰ دستگاه از انواع محصولات خارجی مشخص نشده است. حال و روز بازار خودروهای وارداتی اصلاً شرایط مناسبی ندارد. اگرچه طی چند روز اخیر شیب تند افزایش فزاینده قیمت‌ها، روندی نزولی به خود گرفته ولی همچنان سایه سیاه بی‌اعتمادی روی آسمان این بازار سنگینی به عمل آورده. حقیقت آن است که هنوز هیچ‌کس از آینده خبر ندارد. آینده که سهل است، هیچ‌کس از آنچه جاری است نیز اطلاعی ندارد.

اخبار خودرو درباره سرنوشت خودروهای وارداتی نقل میکند در تمام این یک سال دولتی‌ها در ظاهر تمام تلاش خود را برای سر و سامان دادن به اوضاع خودروهای وارداتی به‌ویژه بعد از آغاز ممنوعیت واردات، به کار بسته بودند اما هربار سنگی پیش پا دیده می‌شد. وزارت صنعت، معدن و تجارت بارها مصوبات هیات‌دولت را به دستگاه‌های ذی‌ربط ابلاغ و حتی چندین بار هم اقدام به تمدید ضرب‌الاجل‌های ترخیص خودروها کرد. با این حال مشکل نه مصوبات بود و نه تمدید زمان ترخیص. توپ خودروهای وارداتی محبوس شده در گمرک بین این وزارتخانه، دفتر مقررات صادرات و واردات، سازمان توسعه تجارت، گمرک ایران، سازمان استاندارد و البته بانک مرکزی پاسکاری می‌شد. چکیده اصلی مشکلات این خودروها را می‌توان این‌گونه بیان کرد. این عمل با وجود ورود غیرقانونی تعداد زیادی خودرو در قالب تخلف در ثبت‌سفارش پیش می آید.

سرنوشت خودروهای وارداتی

سومین دلیل گرفتاری خودرو ها در گمرک

گزارش های اخبار خودرو ذرباره سرنوشت خودروهای وارداتی اینطور است: سومین دلیل گرفتاری خودروهای در گمرک، دوراهی واردکنندگان برای ترخیص آن‌ها است. از یک سو آن‌ها باید برای ترخیص خودروها با نرخ جدید اقدام کنند و در واقع تسویه حساب آن‌ها با قوانین فعلی است. این یعنی پرداخت ما به التفاوتی که گاه به اندازه قیمت اصلی خودرو می‌شود. مشکل اصلی این اتفاق، آن سوی دیگر ماجراست. جایی که هزینه این تسویه حساب را مشتری باید پرداخت کند.

مشتری که در زمان مقرر اقدام به تسویه حساب کرده بود، حالا بعد از ماه‌ها صبر دیگر زیر بار پرداخت یک ریال بیشتر هم نمی‌رود. در ادامه واردکننده هم نمی‌تواند مبلغ ما به‌التفاوت را از مشتری زنده کند. البته خریدار پولش را داده و خودروی خود را می‌خواهد.

فعالیت نمایشگاهی‌ و واسطه‌ها بیشتر شده است

این روزها خودروهای وارداتی وضعیت برزخی را تجربه می‌کنند و سرنوشت خودروهای وارداتی را بلانکلیف گذاشته است. نه گرانی‌شان تاثیری در میزان خرید و فروش دارد و نه ارزانی‌شان. باید اعتراف کرد که دیگر مشتریان امروزی وقعی به این بازی‌ها نمی‌نهند. اوضاع به قدری شکل خاص به خود گرفته که دوباره فعالیت نمایشگاهی‌ها و واسطه‌ها گرم شده است. دوباره خودروهای بی نام و نشان وارداتی بیش از خودروهای شرکتی روی بورس آمده‌اند. کسی که خودرواش را به هر دلیل به فروش می‌رساند، دقیقاً مطمئن نیست که فردا قرار است چه اتفاقی در بازار بیفتد. اگرچه در ظاهر چیزی حدود ۵۰ درصد نسبت به روز اول خرید سود بیشتری کسب کرده ولی در واقع خودش هم می‌داند که بازنده ماجرا خود اوست. در مقابل، کسی هم به هر روی قصد خرید دارد، با دیده تردید نسبت به معامله خود نگاه می‌کند.

به گزارش از اخبار خودرو درباره سرنوشت خودروهای وارداتی بازار هنوز در شوک صفر شدن تعرفه خودروهای هیبریدی است و هنوز معلوم نیست که قیمت‌های خودروهای وارداتی بعد از اجرایی شدن این طرح چقدر سقوط می‌کندو این سرنوشت خودروهای وارداتی را کاملا نامعلوم ساخته. ترخیص قطره‌چکانی خودروها از گمرک نیز آنقدر زور ندارد تا بتواند تقاضای فعلی را پوشش دهد. البته باید این را نیز در نظر داشت که تعداد قابل توجهی از این خودروها از مدت‌ها قبل مالک دارند و به نام زده شده‌اند. پس نمی‌شود چندان روی آن‌ها حساب باز کرد.

سرنوشت خودروهای وارداتی اخبار خودرو

mehran rajabzadeh
mehranartoor10

مطالب زیر را حتما بخوانید:

  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.  

نظرات کاربران

    پاسخی بگذارید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    لینک کوتاه :

    عضویت در خبرنامه ویژه مشتریان پی دی اف کار

    با عضویت در خبرنامه ویژه پی دی اف کار از آخرین مطالب و تخفیف های سایت باخبر شوید!