0

نرخ قیمت بنزین ۱۸۰۰ تومانی چقدر واقعیت دارد؟

دسته بندی ها : اخبار, دنیای خودرو ۸ دی ۱۳۹۸ ابوالفضل فردوسی

بحث تک نرخی شدن بنزین با قیمت‌ های هزار و ۸۰۰ تا دو هزار تومان شایعه است.

بامداد ۲۴ آبان ماه بود که شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌ های نفتی با صدور اطلاعیه‌ ای جزئیات اصلاح قیمت حامل‌ های انرژی و ازسرگیری نظام سهمیه‌ بندی بنزین و گازوئیل را اعلام کرد. این بار هم دولت، سیاست دو نرخی بودن قیمت بنزین معمولی و قیمت بنزین سوپر را در پیش گرفت.

به طوری‌ که قیمت بنزین معمولی سهمیه‌ ای هر لیتر ۱۵۰۰ تومان و قیمت بنزین معمولی غیرسهمیه‌ ای به ازای هر لیتر سه هزار تومان اعلام شد، همچنین قیمت بنزین سوپر هر لیتر سه هزار و ۵۰۰ تومان تعیین شده است.

با آن که از نرخ جدید بنزین بیش از یک ماه گذشته است اما دوباره در فضای مجازی شایعه تک نرخی شدن بنزین مطرح است. اما کسری نوری، سخنگوی وزارت نفت در گفتگویی با روزنامه ایران گفته است: «در مجموعه وزارت نفت به‌عنوان مجری،موضوع خبر تک نرخی شدن بنزین از روز دوشنبه هفته جاری در نرخ ۱۸۰۰ تومان صحت ندارد، مطرح نیست و نه کسی از آن اطلاع دارد.»

همچنین هدایت‌الله خادمی، عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی شایعه تک نرخی شدن بنزین در نرخ‌ های یک هزار و ۵۰۰ تا دو تومان طی هفته جاری را رد و اعلام کرد که «تغییر رویه کنونی و خروج از وضعیت سهمیه‌ بندی بنزین به هیچ وجه در دستور کار مجلس نیست و اخباری که در این رابطه به مجلس نسبت داده می‌ شود، کاملا کذب است.»

قیمت بنزین

مردم را اذیت نکنید

اما در این میان غلامعلی جعفرزاده، نماینده مجلس شورای اسلامی موافق تک نرخی شدن قیمت بنزین بین نرخ‌ های هزار و ۷۰۰ تا دو هزار تومان است و درباره احتمال تک ترخی شدن قیمت بنزین در بودجه ۹۹ به عصر ایران می‌ گوید:« با بنزین تک نرخی یعنی نرخی ثابت بین هزار و ۷۰۰ تومان تا ۲ هزار تومان هم اصل ۷۵ رعایت می‌ شود، هم مردم رضایت دارند و هم درآمد دولت تامین و در عین حال جلوی رانت و فساد هم گرفته می‌ شود.» او همچنین وعده داده است: « قرار است مبحث تک نرخی شدن بنزین در کمیسیون تلفیق و صحن مجلس مطرح شود و عقلانی این است که کمیسیون با آن موافقت کند، دولت نیز دلیلی برای مخالفت ندارد مگر اینکه بخواهد مردم را اذیت کند.»

همچنان مخالف چند نرخی بودن قیمت بنزین هستیم

همچنین رئیس سابق اتحادیه جایگاه‌ داران بنزین در پاسخ به این پرسش که ماجرای تک نرخی شدن بنزین با نرخ‌ های پیشنهادی هزار و ۸۰۰ تا دو هزار تومان چقدر واقعیت دارد؟ می‌ گوید: دو نرخی بودن بنزین فساد ایجاد می‌ کند و ما هم از ابتدا مخالف چند نرخی بودن قیمت بنزین بودیم. به نظر می‌ رسد بحث تک نرخی شدن بنزین با قیمت‌ های هزار و ۸۰۰ تا دو هزار تومان شایعه است.

مهدی افتخاری می‌ افزاید: متاسفانه بین نرخ بنزین دولتی تا آزاد اختلاف زیادی وجود دارد. همین عامل باعث می‌ شود برخی از کارگران جایگاه‌ دار، بنزین دولتی را با نرخ آزاد بفروشند و از این چند نرخی بودن سوءاستفاده بشود.

او در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه قیمت واقعی بنزین چقدر است؟ اظهار می‌ کند: بهتر است قیمت بنزین، بین نرخ‌ های هزار و ۸۰۰ تا دو هزار تومان تثبیت شود اما تثبیت قیمت بنزین سه هزار تومانی کم‌لطفی به مردم است.

 

ابوالفضل فردوسی
ابوالفضل فردوسی

مطالب زیر را حتما بخوانید:

  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.  

نظرات کاربران

    پاسخی بگذارید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    لینک کوتاه :

    عضویت در خبرنامه ویژه مشتریان پی دی اف کار

    با عضویت در خبرنامه ویژه پی دی اف کار از آخرین مطالب و تخفیف های سایت باخبر شوید!