0

استفاده از سوخت سی ان جی – گامی نو برای وسایل حمل و نقل عمومی

دسته بندی ها : اخبار, دنیای خودرو ۲۴ آذر ۱۳۹۸ ابوالفضل فردوسی

نکات مثبت استفاده از سوخت سی ان جی نسبت به سایر سوخت ها

استاد دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: مصوبه شورای اقتصاد با هدف توسعه مصرف سی ان جی در حمل و نقل عمومی نقش عمده ای دارد، بنابراین باید در اجرای طرح استفاده از سوخت سی ان جی، شهرداری تهران و سایر شهرداری‌ ها، خودروسازان نهایت همکاری را داشته باشند.

فریبرز رشیدی در جمع خبرنگاران با بیان این‌که تکنولوژی استفاده شده در صنعت سی ان جی که چندان پیچیده نیست، باید کاملا بومی باشد، اظهار کرد: در این رابطه وزارت صمت می‌تواند راهگشا باشد و سازندگان داخلی را در این راه کمک کند.

این استاد دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به این‌ که امسال ۳۰ درصد به خودرو های سی ان جی سوز در کل دنیا افزوده شده است، سوال کرد: از این میزان سهم، چقدر به ایران تعلق دارد؟ در سال‌ های گذشته به رغم افزایش ظرفیت تولید و توزیع سی ان جی در کشور، زیرساخت استفاده از آن کمتر مورد توجه قرار گرفته است که با امضای مصوبه اخیر و همکاری خودروساز ها می‌ توان امیدوار بود که سهم ایران در تولید یا ورود خودروهای دوگانه سوز دنیا افزایش یابد.

 

استفاده از سوخت سی ان جی

استفاده از سوخت سی ان جی برای حمل و نقل مناسب‌ تر است.

رشیدی با بیان این‌که برخی دارندگان خودروهای دوگانه سوز از گزینه کاهش شتاب خودرو به عنوان نقص سوخت سی ان جی، نام می برند. اظهار کرد: من معتقدم حتی اگر چنین گزینه ای واقعیت داشته باشد، بهتر است که تمام خودروهای حمل و نقل عمومی از آن استفاده کنند، زیرا که باعث کاهش حوادث جاده‌ای که در اثر سرعت پیش می‌آید، می‌شود.

وی ادامه داد: بنابراین این‌ که از سوخت سی ان جی، برای حمل و نقل عمومی استفاده شود و وانت بارها، تاکسی‌ ها و ون‌ ها در اولویت نخست دوگانه سوز کردن باشند، در واقع مصداق این جمله تبدیل تهدید به فرصت تلقی می‌شود.

کاهش گازهای گلخانه‌ ای با استفاده از سوخت سی ان جی

استاد دانشگاه صنعتی امیرکبیر از کاهش ۹۰ درصدی گازهای سوخت سی ان جی به نسبت بنزین در خودروها به عنوان مهمترین مزیت این نوع سوخت نام برد و افزود: این میزان از کاهش آلایندگی به حفظ محیط زیست کمک بسیار بزرگی می‌کند.

به گفته رشیدی هم اکنون در کشورهای آمریکای جنوبی و شمالی استفاده از سی ان جی، به عنوان سوخت خودرو شتاب گرفته است و حتی کشورهایی نظیر پاکستان و هندوستان نیز در حال سبقت از ایران هستند.

با اجرای طرح سهمیه‌ بندی بنزین میانگین مصرف روزانه گاز طبیعی فشرده به خودروها در حالی روزانه ۲ میلیون متر مکعب افزایش یافته است که مدیران نفتی نیز پیش از این پیش‌ بینی کرده بودند که میزان مصرف سی‌ ان‌ جی در کشور در بلندمدت و با اجرای سیاست‌ های تشویقی و حمایتی به روزانه ۲۴ میلیون مترمکعب افزایش یابد.

ابوالفضل فردوسی
ابوالفضل فردوسی

مطالب زیر را حتما بخوانید:

  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.  

نظرات کاربران

    پاسخی بگذارید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    لینک کوتاه :

    عضویت در خبرنامه ویژه مشتریان پی دی اف کار

    با عضویت در خبرنامه ویژه پی دی اف کار از آخرین مطالب و تخفیف های سایت باخبر شوید!