0

کاهش قیمت خودرو در شرایط فعلی امکان پذیر نیست !

دسته بندی ها : اخبار, دنیای خودرو ۲۴ دی ۱۳۹۸ ابوالفضل فردوسی

قیمت‌ گذاری دستوری حذف تنها راه حل کاهش قیمت خودرو در شرایط فعلی.

اخیرا وزیر صمت گفته است که  به هر خودروساز ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان پرداخت شود تا این اعتبار در اختیار قطعه‌سازان قرار گیرد. همچنین وی در اظهار نظر دیگری مطرح کرده بود که تولید خودروسازان افزایش یافته و عرضه به بازار بیشتر می‌ شود در نتیجه شاهد کاهش قیمت خودرو هستیم.

احمد نعمت‌بخش، دبیر انجمن خودروسازان درباره پرداخت تسهیلات به خودروسازان گفت: مصوبه پرداخت تسهیلات به خودروسازان مربوط به ۱ ماه گذشته شواری پول و اعتبار است اما هنوز مبلغی پرداخت نشده است. قرار بود که به هر یک از خودروسازان تسهیلات داده شود اما کار اساسی این است که قیمت‌ ها درست شود. خودروسازان محصولات خود را با زیان می‌ فروشند و با پرداخت تسهیلات نیز مشکلات آن‌ ها به عقب می‌ افتد. در حال حاضر قیمت‌ ها به صورت تحمیلی و دستوری است و به خودروسازان گفته شده با همان قیمت‌ های بهمن‌ ماه محصولات خود را بفروشند.

وی ادامه داد: به عنوان مثال در مورد پراید گفته می‌ شود که این خودرو با قیمت ۳۷.۵ میلیون تومان فروخته شود. سال گذشته سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان در کمیته خودرو گفت که قیمت تمام شده پراید ۳۹ میلیون تومان است. سودی نیز باید به کارخانه برسد که اگر آن را ۵ درصد حساب کنیم این قیمت به ۴۱ میلیون تومان می‌ رسد. با حساب ارزش افزوده، شماره‌گذاری، بیمه شخص ثالث و سایر موارد خودروسازان باید این خودرو را با قیمت ۴۶ الی ۴۷ میلیون تومان بفروشند. به همین دلیل سایپا در سال گذشته ۷ الی ۸ هزار میلیارد تومان زیان کرد. ایران‌ خودرو نیز به همین نسبت زیان کرده است.

کاهش قیمت خودرو

مشکل باید از اساس حل شود: راه حل فروش خودرو در حاشیه بازار است.

نعمت‌ بخش تاکید کرد: این روش قیمت‌ گذاری صحیح نیست البته یک سری شروط برای جلوگیری از ورود دلال ها به این زمینه گذاشته شد اما با این وجود شرایط به خوبی پیش نرفت. صف و هجوم مردم به دلیل اختلاف قیمت کارخانه و بازار و پول‌های سرگردانی است که در بازار وجود دارد. قیمت پراید در بازار با کارخانه ۱۵ میلیون تومان اختلاف دارد و بازار هم کشش دارد. اجازه داده نمی‌ شود خودرو در حاشیه بازار فروخته شود و به همین دلیل خودروسازان روز به روز زیان می‌ کنند.

دبیر انجمن خودروساز به روش مناسب فروش خودرو اشاره کرد و گفت: خودروسازان از بحران بی‌ پولی رنج می‌ برند و آن‌ ها به قطعه‌ سازان بدهکار هستند ضمن این که پول‌ های گرفته شده از تسهیلات نیز به قطعه‌ سازان داده می‌شود. اگر وام داده نشود کارها به صورت کامل می‌ خوابد و قطعه‌ سازان نیز تا حدی می‌ توانند تحمل کنند. اما به طور کلی مشکل باید از اساس حل شود و آن هم فروش خودرو در حاشیه بازار است.

نعمت‌بخش در ادامه اظهار داشت: قیمت هر کالایی را عرضه و تقاضا تعیین می‌ کند و خودروسازان تلاش می‌ کنند تیراژ خودرو را افزایش دهند. تنها راه برای این که تقاضا کم شود این است که در زمان فروش خودرو و هنگامی که نوبت رسید هر چقدر حاشیه بازار بود آن مبلغ را از خریدار بگیریم. در نتیجه تقاضا کم خواهد شد و قیمت بازار نیز پایین می‌ آید و سایت‌ ها فروش خودرو نیز به سرعت تکمیل ظرفیت نمی‌ شود.

وی در پایان اظهار کرد: با وجود اختلاف قیمت بازار و کارخانه، هجوم دلالان برای خرید خودرو قطع و قیمت آن ارزان نمی‌ شود. تا زمانی که شرایط فروش به همین صورت باشد قیمت خودرو ها تکان نمی‌ خورد. حرف وزیر از این نظر که تولید بالا رفته و عرضه بیش از پیش شده و قیمت‌ ها کاهش یافته صحیح است اما به دلیل اینکه قیمت با حاشیه بازار با کارخانه اختلاف دارد در نتیجه چنین چیزی رخ نمی‌ دهد. پول سرگردان در بازار زیاد است و مردم می‌ خواهند آن را به خودرو یا سایر موارد تبدیل کنند.

ابوالفضل فردوسی
ابوالفضل فردوسی

مطالب زیر را حتما بخوانید:

  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.  

نظرات کاربران

    پاسخی بگذارید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    لینک کوتاه :

    عضویت در خبرنامه ویژه مشتریان پی دی اف کار

    با عضویت در خبرنامه ویژه پی دی اف کار از آخرین مطالب و تخفیف های سایت باخبر شوید!